Posúdili sme, či existuje zákonné opodstatnenie vzniku nového tlačiva pre základné školy: „Rozhodnutie o zrušení rozhodnutia o prijatí žiaka na základné vzdelávanie“.
Dátum vypracovania
2. september 2021
Stanovisko advokátov
V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že rozhodnutie, ktoré vydal riaditeľ školy ako správny orgán, je záväzné tak pre adresáta tohto rozhodnutia, ako aj pre samotného riaditeľa školy. Znamená to, že riaditeľ školy už takéto rozhodnutie nemôže ľubovoľne (z vlastného podnetu) zmeniť alebo zrušiť, a to ani v prípade, že ide o rozhodnutie nezákonné alebo že toto rozhodnutie vydal omylom. Na druhej strane adresát rozhodnutia (žiak, resp. jeho zákonný zástupca) sa môže proti takémuto rozhodnutiu brániť len spôsobom ustanoveným zákonom. Rozhodnutie správneho orgánu je možné preskúmať a prípadne zrušiť len na základe prostriedkov ustanovených zákonom (riadne a mimoriadne opravné prostriedky, prostriedky dozoru).
O zrušení prvostupňového rozhodnutia spravidla rozhoduje odvolací orgán (napr. obec, samosprávny kraj, krajský školský úrad) na základe odvolania podaného účastníkom konania. V niektorých prípadoch, ktoré ďalej uvádzame, však môže svoje vlastné rozhodnutie zrušiť aj prvostupňový orgán (riaditeľ školy), ak sú na to splnené zákonom ustanovené podmienky.
Riaditeľ štátnej základnej školy môže zrušiť vlastné rozhodnutie v prípade a za podmienok upravených v ust. § 57 ods. 1 a § 66 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov. V zmysle ust. § 57 ods. 1 správneho poriadku správny orgán, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, môže o odvolaní sám rozhodnúť, ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie a ak sa rozhodnutie netýka iného účastníka konania ako odvolateľa alebo ak s tým ostatní účastníci konania súhlasia.
V posudzovanom prípade riaditeľ školy vydal rozhodnutie o prijatí žiaka do základnej školy. Z vlastného podnetu takéto rozhodnutie zrušiť nemôže, a to ani v prípade, že by išlo o rozhodnutie nezákonné, alebo ak by išlo o rozhodnutie, ktoré riaditeľ školy vydal omylom. Mohol by ho zmeniť, resp. zrušiť len na základe odvolania podaného zákonným zástupcom žiaka. Na druhej strane je ale ťažko predstaviteľné, aby zákonný zástupca podával proti rozhodnutiu o prijatí žiaka do základnej školy odvolanie, keďže sám o prijatie žiaka do uvedenej základnej školy požiadal. Ak by aj došlo k takejto výnimočnej situácii, postup a následné rozhodnutie riaditeľa školy by záviseli od okolností daného prípadu (vrátane dôvodov, ktoré by zákonný zástupca uviedol v odvolaní),preto sme toho názoru, že vytvorenie vhodného vzorového tlačiva (bez toho, aby sme poznali konkrétne okolnosti daného prípadu)nie je možné. Podľa ust. § 66 správneho poriadku podnetu účastníka konania na preskúmanie rozhodnutia (pozn. mimo odvolacieho konania)môže v plnom rozsahu vyhovieť aj správny orgán, ktorý rozhodnutie vydal, ak sa rozhodnutie netýka iného účastníka konania alebo ak s tým súhlasia ostatní účastníci konania.
V zmysle cit. ust. môže teda v rámci konania o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania výnimočne zrušiť svoje právoplatné rozhodnutie aj správny orgán, ktorý ho vydal (riaditeľ školy). Nemôže tak ale urobiť z vlastného podnetu, ale iba na základe podnetu účastníka konania (zákonného zástupcu žiaka), ak po preskúmaní tohto rozhodnutia zistí, že ním vydané rozhodnutie je v rozpore s právnymi predpismi.
Na rozhodovanie riaditeľa súkromnej alebo cirkevnej školy sa správny poriadok v zmysle ust. § 38 ods. 5 zákona č. 596/2003 Z. z. nevzťahuje. Podľa ust. § 38 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z. z. zákonný zástupca žiaka, ktorému bolo doručené rozhodnutie riaditeľa súkromnej alebo cirkevnej školy, môže podať žiadosť o preskúmanie tohto rozhodnutia v lehote do 15 dní od jeho doručenia. Riaditeľ školy môže sám žiadosti vyhovieť, ak zistí, že rozhodnutie bolo vydané v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom alebo v rozpore s vnútorným predpisom školy.
Ak riaditeľ cirkevnej školy tejto žiadosti nevyhovie, v zmysle ust. § 38 ods. 8 zákona č. 596/2003 Z. z. postúpi žiadosť zriaďovateľovi školy, ktorý toto rozhodnutie zmení, ak bolo vydané v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom alebo vnútorným predpisom školy, alebo žiadosť zamietne a pôvodné rozhodnutie potvrdí. Ak žiadosť smeruje proti rozhodnutiu riaditeľa súkromnej školy a riaditeľ školy jej nevyhovie, v zmysle ust. § 38 ods. 9 zákona č. 596/2003 Z. z. sa môže zákonný zástupca žiaka domáhať svojich práv na súde podľa ust.§ 7 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov.
Z cit. ust. vyplýva, že ani riaditeľ súkromnej alebo cirkevnej školy nie je oprávnený ľubovoľne (z vlastného podnetu) rozhodnúť o zrušení rozhodnutia, ktoré vydal. Mohol by tak urobiť iba na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka o preskúmanie tohto rozhodnutia, a to iba z dôvodov uvedených v ust. § 38 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z. z.
Z vyššie uvedených skutočností vyplýva, že riaditeľ školy ako správny orgán je svojím rozhodnutím (vrátane rozhodnutia o prijatí žiaka do základnej školy) viazaný a takéto rozhodnutie nemôže ľubovoľne (z vlastného podnetu) zrušiť, a to ani v prípade, ak by išlo o rozhodnutie nezákonné alebo ak by išlo o rozhodnutie, ktoré riaditeľ školy vydal omylom.
O zrušení prvostupňových rozhodnutí (a teda aj posudzovaného rozhodnutia o prijatí žiaka do základnej školy) spravidla rozhodujú odvolacie orgány (napr. obec, samosprávny kraj, krajský školský úrad), a to najmä na základe odvolania podaného účastníkom konania (zákonným zástupcom žiaka). Výnimočne, v niektorých prípadoch môže svoje vlastné rozhodnutie zrušiť aj prvostupňový orgán (riaditeľ školy); môže však tak urobiť len na základe odvolania (resp. žiadosti o preskúmanie rozhodnutia riaditeľa súkromnej alebo cirkevnej školy) podaného zákonným zástupcom žiaka.
Riaditeľ štátnej základnej školy by tak mohol urobiť aj na základe podnetu zákonného zástupcu v konaní o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania v zmysle ust. § 66 správneho poriadku.
Keďže vzhľadom na povahu rozhodnutia o prijatí žiaka do základnej školy by postup a samotné rozhodnutie riaditeľa školy záviselo od okolností daného prípadu (vrátane dôvodov, ktoré by zákonný zástupca žiaka uviedol v odvolaní, resp. v žiadosti o preskúmanie rozhodnutia riaditeľa súkromnej alebo cirkevnej školy), sme toho názoru, že bez znalostí všetkých okolností daného prípadu vytvoriť vhodné vzorové tlačivo pre tieto výnimočné prípady nie je možné.
Gestor
G. Lehnert, k. s.
Carlton Savoy Building
Mostová ul. č. 2
811 02 Bratislava 1
identifikačné číslo: 31347762
bankové spojenie: Tatra banka, a.s.
číslo účtu: 2622708942/1110
Okresný súd Bratislava I., oddiel Sr, vložka 536/B
Máte ďalšie otázky k uvedenej téme?
02/53 63 53 64
etlaciva@sevt.sk