Ako postupovať v situácii, kedy žiak základnej školy so ŠVVP navštevuje špeciálnu základnú školu a tam sa zmení charakter jeho potrieb? Hovorme o problematike „Školská integrácia“.
Dátum vypracovania
16. február 2010
Stanovisko advokátov
Ak žiak so ŠVVP navštevuje špeciálnu základnú školu a tam sa zmení charakter jeho potrieb (t.j. zistí sa, že pre žiaka so ŠVVP nie je vhodné, aby navštevoval špeciálnu základnú školu, ale je potrebné ho integrovať v bežnej triede základnej školy spolu s ostatnými žiakmi základnej školy alebo sa zistí, že tento žiak už nemá ŠVVP), riaditeľ špeciálnej školy nebude rozhodovať o preradení tohto žiaka zo špeciálnej základnej školy do základnej školy (nie je na to oprávnený), ale po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie odporučí zákonnému zástupcovi žiaka podať návrh na prijatie žiaka do základnej školy [ust. § 61 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)]. Následne o prijatí žiaka (s, príp. bez ŠVVP) do bežnej triedy základnej školy rozhodne riaditeľ príslušnej základnej školy podľa ust. § 5 ods. 3 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve (ďalej len „zákon o štátnej správe v školstve“). Ak by zákonný zástupca v tomto prípade odmietal podať návrh na prijatie žiaka do základnej školy, o ďalšom vzdelávaní žiaka by rozhodoval súd (ust. § 29 ods. 10 školského zákona).
Ak dieťa (žiak) má zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované ŠVVP, je potrebné rozlišovať, či ide o dieťa, ktoré má len začať plniť povinnú školskú dochádzku (t.j. dieťaťu sa diagnostikujú ŠVVP pri, resp. po zápise na plnenie povinnej školskej dochádzky) alebo ide o žiaka, ktorého ŠVVP sa prejavia po jeho prijatí do základnej školy a tento žiak ďalej navštevuje základnú školu, do ktorej bol prijatý.
V prvom prípade sa bude o integrácii dieťaťa do bežnej triedy základnej školy spolu s ostatnými deťmi rozhodovať v rámci prijímania dieťaťa do školy [ust. § 5 ods. 3 písm. a) zákona o štátnej správe v školstve]. To znamená, že riaditeľ školy v rozhodnutí o prijatí dieťaťa so ŠVVP do základnej školy rozhodne aj o tom, že sa dieťa bude vzdelávať v bežnej triede základnej školy spolu s ostatným žiakmi bez ŠVVP. Predpokladom prijatia dieťaťa so ŠVVP je písomná žiadosť zákonného zástupcu a vyplnené tlačivo „Návrh na prijatie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do špeciálnej školy, do špeciálnej materskej školy, do základnej školy a do strednej školy (Ševt 49 282 0)“.
Ak sa ŠVVP žiaka prejavia až po jeho prijatí do základnej školy (napr. v dôsledku úrazu, ochorenia, potvrdenia vývinovej poruchy učenia a pod.) a žiak ďalej navštevuje školu, do ktorej bol prijatý, v zmysle ust. § 108 školského zákona sa mu vzdelávanie ako vzdelávanie žiaka so ŠVVP zabezpečuje po predložení písomnej žiadosti zákonného zástupcu o zmenu formy vzdelávania a vyplneného tlačiva „Návrh na prijatie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do špeciálnej školy, do špeciálnej materskej školy, do základnej školy a do strednej školy (Ševt 49 282 0)“ riaditeľovi školy, ktorú v tom čase navštevuje. Takýto žiak môže byť v základnej škole ďalej vzdelávaný buď v špeciálnej triede alebo formou školskej integrácie.
O prijatí (zaradení, preradení) žiaka (ktorého ŠVVP boli zistené po jeho prijatí do základnej školy) do špeciálnej triedy základnej školy, rozhoduje riaditeľ školy rozhodnutím na základe žiadosti alebo s informovaným súhlasom zákonného zástupcu, nakoľko sa pri prijímaní žiakov do špeciálnych tried základných škôl postupuje primerane ako pri prijímaní do špeciálny škôl (napr. ust. § 95 ods. 7 školského zákona, § 13 ods. 1 vyhlášky č. 320/2008 Z. z. o základnej škole).
Na základe voľby zákonného zástupcu žiaka a odporúčania zariadenia výchovného poradenstva a prevencie však môže byť tento žiak vzdelávaný aj v štandardnej triede základnej školy formou školskej integrácie. Zákonný zástupca žiaka so ŠVVP má právo vybrať si, či jeho dieťa bude vzdelávané na základe individuálneho vzdelávacieho programu v štandardnej triede alebo v špeciálnej triede, príp. v špeciálnej škole. Voľba zákonného zástupcu žiaka je v tomto smere rozhodujúca, zákonný zástupca zodpovedá za všestranný rozvoj svojho dieťaťa a najlepšie pozná svoje dieťa aj jeho potreby. Právo rodiča rozhodovať o vzdelávaní svojho dieťaťa sa prejavuje aj v tom, že hoci napríklad zariadenie výchovného poradenstva a prevencie diagnostikuje jeho dieťaťu ŠVVP (napr. zistí sa, že žiak má športové nadanie), bez súhlasu rodiča resp. zákonného zástupcu škola nemôže evidovať tohto žiaka ako žiaka so ŠVVP a zaradiť ho do špeciálnej triedy alebo integrovať v štandardnej triede. Niekedy sa zákonný zástupca nerešpektovaním odborných odporúčaní pre voľbu formy vzdelávania svojho dieťaťa môže dostať do rozporu s ust. § 28 ods. 1 písm. a) a ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ak je zjavné, že zákonný zástupca nekoná v záujme svojho dieťaťa), v takom prípade bude o ďalšom vzdelávaní dieťaťa rozhodovať súd (na podnet školy, obce, orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a pod.).
Ak sú žiakovi po jeho prijatí do školy diagnostikované ŠVVP a rodič sa rozhodne pre individuálnu integráciu, škola (resp. jej zriaďovateľ) je povinná žiakovi vytvoriť v spolupráci s poradenským zariadením a zákonnými zástupcami nevyhnutné podmienky (personálne, materiálne, organizačné podmienky, vypracovanie individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu a pod.) zodpovedajúce ŠVVP žiaka. Riaditeľ školy o individuálnej integrácii, resp. o evidencii žiaka ako žiaka so ŠVVP v priebehu školskej dochádzky nerozhoduje formou osobitného rozhodnutia (ako individuálneho správneho aktu). Rozhodnutie zákonného zástupcu o voľbe tejto formy vzdelávania je škola povinná rešpektovať.
V zmysle ust. § 29 ods. 10 školského zákona ak ale riaditeľ školy alebo príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie (formou individuálnej integrácie) nie je na prospech začlenenému žiakovi alebo žiakom, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania (ktorí sú s ním v triede), obráti sa na orgán miestnej štátnej správy v školstve (krajský školský úrad) a po jeho písomnom súhlase a súhlase príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie navrhne zákonnému zástupcovi žiaka iný spôsob jeho vzdelávania. Príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve uhradí zo štátneho rozpočtu zákonnému zástupcovi žiaka cestovné náklady vo výške ceny hromadnej dopravy na jeho dopravu do a zo školy, do ktorej bol žiak po zmene zaradený (t.j. prijatý). Ak zákonný zástupca nesúhlasí so zmenou spôsobu vzdelávania svojho dieťaťa, o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodne súd.
Podobne, ak škola nemá vytvorené podmienky na úspešnú integráciu takéhoto žiaka a tieto podmienky škola (ani v spolupráci s jej zriaďovateľom) objektívne nedokáže zabezpečiť, je potrebné primerane postupovať podľa ust. § 29 ods. 10 a § 60 ods. 5 školského zákona, t.j. upovedomiť o tom zákonného zástupcu a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve, v spolupráci s týmto orgánom navrhnúť vzdelávanie žiaka v inej škole, ktorá dokáže zabezpečiť požadovanú formu vzdelávania zodpovedajúcu potrebám žiaka. Ak by zákonný zástupca nekonal v záujme dieťaťa (t.j. trval by na integrácii žiaka v škole, ktorá objektívne nedokáže vytvoriť pre žiaka podmienky na jeho úspešnú integráciu), o ďalšom vzdelávaní žiaka podobne ako v predchádzajúcich prípadoch rozhodne súd.
Gestor
G. Lehnert, k. s.
Carlton Savoy Building
Mostová ul. č. 2
811 02 Bratislava 1
identifikačné číslo: 31347762
bankové spojenie: Tatra banka, a.s.
číslo účtu: 2622708942/1110
Okresný súd Bratislava I., oddiel Sr, vložka 536/B
Máte ďalšie otázky k uvedenej téme?
02/53 63 53 64
etlaciva@sevt.sk